بلاگ

چگونه کمد لباس را مرتب و دسته‌بندی کنیم؟

وقتی در کمدتان را باز می‌کنید، چه احساسی دارید؟ آیا از دیدن وضع کمدتان شوکه می‌شوید؟ یا جزء کسانی هستید که کمدشان همیشه مرتب است و لباس‌ها دسته بندی مخصوص به خود را دارند. شاید برایتان جالب است که بدانید یک کمد لباس تمیز و مرتب روی آرامش و تمرکزتان تاثیر مستقیم می‌گذارد. در واقع شلوغی خانه و کمد، نمایانگر یک ذهن درهم آشفته است و ممکن است روی عملکرد کارهای روزانه و حتی استایل ظاهریتان تاثیر منفی بگذارد.

از این رو توصیه می‌کنیم مرتب کردن کمد لباس را دست کم نگیرید. چرا که اگر اطرافتان تمیز و مرتب باشد، ذهن آرام و متمرکزتری خواهید داشت و در نهایت استایل‌تان مرتب خواهد بود. همچنین اگر نمی‌خواهید هر روز لباس مورد علاقه‌تان بین لباس‌ها چروک یا گم نشود، توصیه می‌کنیم این مقاله را بخوانید تا مسیر زندگیتان را با یک کمد مرتب تغییر دهید!

چگونه کمد لباس را مرتب کنید؟

هرگاه کمد لباس‌تان تمیز و مرتب باشد، لباس مورد نظرتان را به سرعت پیدا می‌کنید و در زمان خود صرفه جویی خواهید کرد. در این صورت همیشه جای سویشرت، تیشرت، پیراهن اداری یا حتی جوراب‌تان را می‌دانید.

نحوه مرتب کردن کمد لباس، به فضایی که در اختیار دارید بستگی دارد. با این حال، نکات زیر برای مرتب کردن بیشتر کمدها کاربرد دارد:

  • در ابتدا کمدتان را از تمام کیف و کفش، لباس و اکسسوری خالی کنید.
  • کمد را کاملا تمیز کنید.
  • لباس‌هایی که بیشتر از ۲ سال نپوشیدید را جدا کنید. اگر لباس‌تان سالم و قابل پوشیدن بود، می‌توانید آن را اهدا کنید. اگر فکر می‌کنید لباس کهنه است می‌توانید از آن به عنوان دستمال گردگیری استفاده کنید.
  • لباس‌ها را به صورت فصلی جدا کنید. اگر لباس‌تان مناسب فصل نبود، آن را درون یک جعبه یا کاور قرار دهید.
  • لباس‌های مشابه، مانند لباس خانه، مانتو و اکسسوری را به صورت جداگانه در کمد قرار دهید.
  • همیشه لباس‌تان را سر جای خود قرار دهید تا روی زمین و صندلی انباشته نشوند!

چه چیزی برای تمیز کردن کمد لباس نیاز دارید؟

پیش از آن که کمد لباس را خالی کنید، به چند وسیله نیاز دارید تا لباس‌هایتان را سازماندهی و مرتب کنید. اگر روز پر مشغله‌ای داشتید، مرتب کردن کمد را به روز دیگری موکول کنید، چرا که این کار به ۲ تا ۳ ساعت زمان نیاز دارد.

جعبه یا ساک لباس

برای مرتب کردن لباس‌ها به جعبه لباس نیاز دارید. این جعبه یا ساک‌ها به صورت پارچه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانید لباس‌هایتان را مرتب کنید و داخل آن قرار دهید. در صورتی که ساک لباس یا جعبه ندارید می‌توانید از سبد مربعی یا پاکت دسته‌دار خرید استفاده کنید.

چوب لباسی

برای مرتب نگه داشتن لباس‌ها به چند عدد چوب لباسی نیاز دارید. چوب لباسی مانع چروک شدن لباس‌ها می‌شود. همچنین لباس‌های بلندی مانند لباس مجلسی، مانتو و پالتوی زنانه را نمی‌توانید در کمد تا کنید و باید حتما آن را از جایی آویزان کنید.

کاور لباس

بعضی از لباس‌هایی که مناسب فصل نیست یا مانند لباس مجلسی کمتر به تن می‌کنید را در کاور لباس قرار دهید. کاور لباس مانع پوسیده یا کهنه شدن لباس می‌شود. همچنین شما می‌توانید چند لباس را در یک کاور بلند استاندارد قرار دهید تا مرتب و بدون چروک باقی بماند.

مرحله ۱: کمد لباس را خالی کنید

اگر جزء کسانی هستید که لباس‌شان را در کمد پرت می‌کنند و همیشه زمان خود را در پیدا کردن لباس از دست می‌دهند و در نهایت یک لباس چروک و کهنه پیدا می‌کنند، باید یک فکر جدی برای مرتب کردن کمدتان بکنید.

از این رو، هر لباس زنانه، مردانه، بچگانه، جوراب، چتر، جعبه لباس و چوب لباسی را از کمد خارج و کمد را از هر وسیله اضافه خالی کنید. سپس تصور کنید کنید که هر لباسی را در کدام بخش از کمد قرار می‌دهید تا از تمام فضای کمد استفاده شود و جای هر لباسی مشخص گردد.

در مرحله بعدی، کمد را با جارو برقی تمیز کنید تا گرد و خاک و لکه‌ای در طبقات کمد باقی نماند و لباس‌ها کثیف نشوند. همچنین جعبه پارچه‌ای لباس را بشویید تا کاملا تمیز شوند. یک کمد تمیز، شما را به مرتب کردن لباس‌ها ترغیب می‌کند.

مرحله ۲: لباس‌های فصلی را از یکدیگر تفکیک کنید

یکی از دلایلی که کمدتان شلوغ و بهم ریخته می‌شود این است که لباس زمستانی و تابستانی در یک جا قرار دارند. توصیه می‌کنیم برای داشتن یک کمد لباس مرتب، لباس‌های فصلی را از هم جدا کنید. برای مثال لباس‌ زمستانی مانند پلیور، سویشرت و شلوار گرمکن را در یک جعبه یا ساک لباس و لباس‌های تابستانی مانند تاپ و شلوارک، دامن و پیراهن نخی را در ساک دیگر قرار دهید.

از این رو جایگاه هر لباس فصلی مشخص می‌شود و پیدا کردن لباس مورد نظرتان زمان نمی‌برد. همچنین می‌توانید کاپشن زنانه یا مردانه و پالتو را به همراه یکدیگر در یک کاور قرار دهید تا در زمان مناسب استفاده کنید.

مرحله ۳: لباس‌ خانه و لباس مجلسی را جدا کنید

بسیاری از مردم تیشرت اسپرت خانگی را در کنار چند پیراهن مردانه یا شومیز مجلسی زنانه قرار می‌دهند. این بی‌نظمی، کمد لباس را آشفته می‌کند و ممکن است فراموش کنید که چه لباس‌هایی داخل کمد دارید.

از این رو لباس‌ راحتی مانند تاپ و شلوارک، شلوار نخی و تیشرت اسپرت که در خانه به تن می‌کنید را در یک ساک و لباس مجلسی مانند پیراهن، شومیز و دامن زنانه را در یک جعبه لباس دیگر قرار دهید. با این حال اگر می‌خواهید لباس رسمی یا مجلسی‌تان چروک و کهنه نشود، آن‌ها را از چوب لباسی آویزان کنید تا مرتب باقی بمانند.

مرحله ۴: از فضای خالی کمد لباس استفاده کنید:

بیشتر کمدها در قسمت پایین یا بالا یک طبقه یا بخش خالی دارند. شما می‌توانید از این فضا به نحو درستی برای قرار دادن کفش و دمپایی استفاده کنید. اگر جعبه کفش اسپرت یا مجلسی خود را نگه می‌دارید، کفش را داخل جعبه بگذارید تا فضای جا کفشی مرتب باشد. همچنین می‌توانید چند جعبه کفش را روی هم قرار دهید و از تمام فضای کمد استفاده کنید.

در صورتی که جعبه کفش ندارید، کفش ورزشی، بوت، نیم بوت و دمپایی روفرشی را داخل کیسه قرار دهید تا بتوانید کیسه‌ها را روی هم بگذارید و از طبقات کمد لباس استفاده کنید.

مرحله ۵: جای مشخصی برای جوراب و لباس زیر تعیین کنید

لباس زیر همیشه باید در جای تمیزی قرار بگیرد، چرا که ممکن است کثیف شود و به بدن شما آسیب برساند. همچنین امکان گم شدن جوراب در یک کمد شلوغ و بهم ریخته زیاد است. در این صورت شما باید یک جای مشخص برای جوراب و لباس زیر خود در کمد لباس تعیین کنید.

 

در صورت امکان می‌توانید یک جاجورابی تهیه کنید و از در کمد لباس آویزان کنید. شما می‌توانید علاوه بر جوراب، لباس زیرتان را نیز در جاجورابی قرار دهید تا از لباس‌های بیرون دور بمانند و کثیف نشوند. اگر جاجورابی ندارید، می‌توانید از جعبه کفش یا یک ساک خرید مقوایی استفاده کنید تا هر لباس جایگاه مخصوص به خود را داشته باشد.

مرحله ۶: اکسسوری‌ها را دسته بندی کنید

اکسسوری‌ها انواع متفاوتی دارد که می‌توان به عینک، ساعت، کمربند، کروات، دستکش و شال‌گردن، بدلیجات و جواهرات اشاره کرد. البته بیشتر مردم ترجیح می‌دهند اکسسوری‌های گران قیمت خود را در کشویی به غیر از کمد لباس خود قرار دهند. اما اگر جای به‌خصوصی برای اکسسوری نداشتید باید یک بخش مشخصی برای اکسسوری‌ها در کمد تعیین کنید.

برای این کار می‌توانید از جعبه کادویی یا جعبه کفش استفاده کنید. این جعبه‌ها باعث می‌شوند که جای هر اکسسوری مشخص باشد و هیچ کدام آسیب نبینند.

مرحله ۷: جایی برای شال و روسری پیدا کنید

خانم‌ها به شال و روسری خود خیلی اهمیت می‌دهند و ترجیح می‌دهند همیشه شال و روسری تمیز و بدون چروکی داشته باشند. شال و روسری حریر زنانه یا بعضی از شال‌ها را نمی‌توان با حرارت مستقیم اتو کرد. در این صورت باید این اکسسوری را مرتب در کمد خود قرار دهید تا نیازی به اتو نباشد.

شال و روسری را می‌توانید از چوب لباسی حلقه‌ای مخصوص این اکسسوری آویزان کنید. همچنین اگر کمدتان کوچک است، بهترین روش نگهداری، تا کردن شال و روسری است. از این رو گوشه کمدتان یک جای مخصوص برای شال و روسری‌ در نظر بگیرید.

چگونه یک کمد لباس کوچک را مرتب کنیم؟

اگر تعداد لباس‌هایتان زیاد است و کمد لباس کوچکی دارید، تمیز و مرتب کردن کمدتان کمی مشکل می‌شود. از این رو باید راه حل خلاقانه‌ای را در نظر بگیرید تا کمد بهم ریخته‌ای نداشته باشید.

شما می‌توانید از جعبه‌های طبقه‌بندی شده استفاده کنید. این جعبه‌ها به چند بخش تقسیم شده است که می‌توانید لباس‌ یا اکسسوری‌هایتان را در آن به صورت جداگانه قرار دهید.

در صورتی که لباسی را به تن نمی‌کنید و امیدوارید لباس‌تان را روزی در یک مراسم بپوشید، آن را به کسی ببخشید. اگر لباسی را به مدت ۲ سال به تن نکرده‌اید، هرگز از آن استفاده نخواهید کرد. در این صورت آن لباس زنانه، مردانه یا بچه گانه را ببخشید و فضای کمدتان را خالی‌تر کنید.

 

شما می‌توانید تعداد میله جالباسی کمدتان را بیشتر کنید. از این رو شما می‌توانید یک جالباسی در بالای کمد و یک جالباسی در وسط کمد قرار دهید تا لباس‌های بیشتری را از کمد آویزان کنید.

اگر می‌خواهید کمد لباس‌تان همیشه تمیز و مرتب باقی بماند و هر بار مجبور نشوید کمدتان را کاملا خالی کنید و از نو لباس‌ها را مرتب کنید، هر لباسی را سر جای خود قرار دهید تا نیازی به صرف زمان نباشد و کمدتان مرتب باقی بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *